دسته‌بندی نشده

چرا کفش طبی برای سلامت پا بهتر است؟

استفاده از کفش مناسب باعث حفظ تحرک و نداشتن درد در ناحیه پا می‌شود و حتی این برای افرادی که بیماری و مشکلات خاص پا دارند، کافی نخواهد بود. در صورتی که یک زخم یا یک بیماری عصبی دارید که بر روی پای شما تاثیر می‌گذارد، مناسب‌ترین انتخاب برای کفش، یک کفش طبی است. همچنین اگر دچار آسیب‌دیدگی پیچیده یا شدید پا، ناهنجاری پا، ضربات بسیار شدید و غیره هستید، حتما از این نوع کفش استفاده کنید.

در این مقاله سعی داریم در مورد کفش طبی و مزایای استفاده آن برای سلامت پا صحبت کنیم و همچنین نکاتی را برای خرید یک کفش مناسب برشماریم. مجموعه چرم هورس توصیه می‌کند به منظور اطلاعات بیش‌تر حتما تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 

کفش طبی چیست؟

کفش طبی کفشی است که به صورت مخصوص برای افراد دارای آسیب از نظر آناتومیک طراحی و تولید می‌شود. این نوع کفش به منظور تثبیت‌کننده و اصلاح‌کننده کف پا، خار پا، جابجایی انگشتان پا یا بند پا، صافی کف پا و غیره طراحی می‌شود. پزشکان برای افرادی که به مشکل دیابت دچارند استفاده از آن را توصیه می‌کنند. انواع کفش طبی ساده را می‌توان در فروشگاه‌های سطح شهر خریداری کرد ولی توصیه می‌کنیم به منظور جلوگیری از آسیب‌های شدید از پوشیدن مدل‌های سریالی خودداری نمائید.

کفش‌های طبی به صورت کلی برای کودکان و بزرگسالان تولید و به بازار عرضه می‌شوند که هر کدام ویژگی‌های مختلفی دارند :

 • چرم هورس توصیه می‌کند کودکانی که زیر 6 سال دارند به منظور شکل‌گیری صحیح قوس کف پا و جلوگیری از تغییر شکل آن از کفش‌های طبی استفاده کنند. برای اصلاح نقص موجود نیز می‌توانید از پشتیبانی کفی استفاده کنید و آن را به صورت سفارشی از مراکز طبی تهیه نمائید.
 • بزرگسالان نیز از کفش طبی ساده به منظور کاهش خستگی کف پا، بهبود پینه و استخوان‌های کف پا، استفاده می‌کنند. این نوع کفش کمک بسیاری به کاهش اثرات صافی کف پا و سایر بیماری‌های مزمن در افراد می‌کند. افرادی که مبتلا به دیابت هستند نیز با استفاده از کفش‌های طبی به گردش خون در پاها کمک بسیاری می‌کنند و در واقع عملی برای پیشگیری آن خواهد بود.

کفش‌های طبی با کفش‌های معمولی متفاوت است و از مواد ضدحساسیت قابل تنفس و با دوام ساخته می‌شوند. این نوع کفش‌ها تمام ویژگی‌های کف پای شخص را در نظر می‌گیرد و به خاطر بخش‌های تقویت شده یا سبک، توزیع وزن بار در کف پا را به صورت یکنواخت انجام می‌دهد. کفی این کفش‌ها باعث نرم راه رفتن و همچنین جلوگیری از آسیب به پا و کمر می‌شود.

انواع کفش طبی

کفش‌های طبی با توجه به شدت وضعیت پا، انواع مختلفی دارند و شما لازم است که قبل از تعیین یکی از آن‌ها، حتما به پزشک متخصص اطفال یا مختصص بهداشت مراجعه کنید. قبل از خرید یک کفش طبی مناسب باید بدانید که آیا از مشکلات اساسی در پا رنج می‌برید یا خیر. همچنین اینکه استفاده از کفش‌های طبی برای سلامت پا نیاز است یا خیر باید توسط پزشک متخصص بررسی شود.

از جمله مزایای کفش طبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • از بروز برخی از ناهنجاری‌های پا جلوگیری می‌کند.
 • باعث کاهش درد زیاد نواحی ساق پا و پا می‌شود.
 • سلامت پا را تضمین می‌کند و از ساختار کلی پا محافظت می‌نماید.
 • باعث بهبودی سلامت تمام قسمت پا و مچ پا می‌شود.
 • به افزایش استحکام مفصل‌های سست ناحیه مچ پا و پا کمک می‌کند.
 • باعث راحتی نواحی اطراف قوس کف پا می‌شود و از آن محافظت می‌کند.
 • و غیره.

در حالت کلی انواع کفش‌های طبی ویژگی‌های مختلفی دارند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کفش‌های طبی حجم داخلی بیش‌تری دارند.
 • برخی از کفش‌های طبی فضای بیش‌تری دارند تا بتوان از کفی‌های دوتایی نیز استفاده کرد.
 • این نوع کفش‌ها با کمی پد و لایه نرم بیش‌تر عرضه می‌شوند.
 • از جمله مناطق خاص در این کفش‌ها می‌توان به پاشنه و انگشتان اشاره کرد که فضای بیش‌تری برای قرار دادن پدهای جانبی دارند.
 • داخل کفش‌های طبی یکپارچه و بدون درز طراحی می‌شوند.

در ادامه به بررسی انواع کفش طبی می‌پردازیم :

کفش های طبی غیرسفارشی

بر اساس مطالعات به دست آمده، نزدیک به 75 درصد افراد، کفشی را انتخاب می‌کنند که مناسبشان نیست و در نتیجه آن، بسیاری از افراد با مشکلات پا مواجه می‌شوند. جالب است بدانید که ممکن است این مشکلات با استفاده از کفش‌های معمولی مناسب برطرف شوند. بنابراین با یک کفش ساده مناسب به جای یک کفش طبی سفارشی گران‌قیمت می توانید مشکلات خود را برطرف کنید.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، کفش های طبی غیرسفارشی نیز می‌توانند برای شما به اندازه کفش های طبی سفارشی گران‌قیمت مناسب باشند. قبل از انتخاب کفش طبی مناسب باید مراحل مختلف انتخاب آن را در نظر بگیرید و البته ممکن است برای بار اول این کار زمان ببرد.

کفش های طبی سفارشی

اگر در کف پای خود مشکلاتی جدی دارید، احتمالا پزشک متخصص به شما استفاده از کفش های طبی سفارشی را توصیه می‌کند. این کار باعث می‌شود که بتوانید بهترین کفش را برای راحتی و تناسب پای خود انتخاب کنید و این منجر می‌شود که با کف پای کاملا مشکل‌دار هم بتوانید راحت راه بروید.

در فرآیند سفارش کفش های طبی در ابتدا از پای شما قالب‌گیری می‌شود و این به شما امکان می‌دهد که تمام اصلاحات تجویز شده توسط پزشک متخصص در کفش سفارشی شما انجام گیرد. کفش طبی سفارشی جزو گران‌ترین کفش‌های موجود در بازار به شمار می‌رود ولی با توجه به اینکه از درمان احتمالی پای خود جلوگیری می‌کنید، قیمت بسیار ناچیزی است.

انتخاب کفش طبی مناسب

بسیاری از افراد در سراسر جهان با انتخاب نادرست کفش و پوشیدن آن باعث ایجاد میخچه، پینه و سایر اختلالات دردناک در قسمت پا می‌شوند. در صورتی که بتوان شیوه درستی را برای انتخاب کفش اتخاذ کرد، بسیاری از این مشکلات رفع می‌شوند. در انتخاب کفش طبی باید بدانید که به هیچ عنوان نباید پاهای خود را مجبور به استفاده از یک کفش کنید. ویژگی مدل کفش‌ها در انتخاب ما بسیار قابل توجه است ولی اصلی‌ترین نکته این است که از نظر علمی، کفشی با ساختار با دوام انتخاب کنیم. با رعایت این نکته می‌توانید از پاهای خود محافظت کنید و بتوانید به راحتی از آن استفاده نمائید.

در ادامه به برخی از نکات در هنگام انتخاب و خرید کفش طبی برای سلامت پا می‌پردازیم :

 • در هنگام خرید این نوع کفش حتما هر دو پای خود را اندازه بگیرید و با توجه به اینکه اندازه پا با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد، به این نکته نیز باید توجه کنید.
 • برای اطمینان از مناسب بودن کفش‌ها و راحتی پاهای خود در آن، هر دو کفش را امتحان کنید و در فروشگاه راه بروید.
 • هنگامی که کفش‌ها را پوشیدید، باید بتوانید تمام انگشتان خود را آزادانه حرکت بدهید.
 • چیزی به عنوان وقفه در دوره وجود ندارد و هنگامی که کفش مورد نظر برای شما تنگ است، آن را خریداری نکنید.

سخن پایانی

در این مطلب به مزایای استفاده از کفش طبی پرداختیم و اشاره کردیم که با استفاده از این نوع کفش به تسکین درد پا، محافظت از کف پا و مچ در برابر مشکلات و غیره کمک می‌کنید. در هنگام انتخاب این نوع کفش لازم است تا به نکاتی مانند اندازه پا و راحتی آن در کفش توجه کنید. چرم هورس که محصولات کفش طبی را با زیبایی و چرم اصل به شما ارائه می‌دهد، توصیه می‌کند قبل از انتاب این نوع کفش حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *